ניתוחי השתלת קרנית

מהי הקרנית?

הקרנית הוא "החלון הקדמי" של העין. האור שנכנס לעין עובר דרך הקרנית. הקרנית שקופה כמובן, וקמורה. הקמירות שלה גורמת לה להיות עדשה חזקה מאד, וכל שינוי עדין בקמירות גורם לשינוי גדול מאד בתכונות האופטיות של הקרנית. כאשר הקרנית אינה שקופה, או שצורתה אינה תקינה, איכות התמונה המועברת על ידי הקרנית אחורה אל תוך העין משתנה לרעה.

אילו גורמים משפיעים על צורת הקרנית?

המצב השכיח ביותר של צורה לא תקינה של הקרנית הוא קרטוקונוס (ראה גם לשונית למעלה). בקצרה, החלבון הנותן את הכוח המיבני של הקרנית אינו חזק מספיק, והקרנית נכנעת ללחצים הפועלים עליה ומתעוותת. לעיתים, לאחר ניתוח הסרת משקפיים מסוג LASIK, מוחלשת הקרנית והקרנית מתעוות גם כן באופן דומה לקרטוקונוס.

איך נפגעת שקיפות הקרנית?

רוב הפגיעות בשקיפות הקרנית קשורות לנזק לפנים האחוריות של הקרנית. שכבת תאים המצויה בפנים האחוריות של הקרנית, תאים הנקראים תאי אנדותל, אחראית על שאיבה מתמדת של נוזלים מתוך הקרנית אחורה, אל פנים העין. אם תאים אלה אינם מתפקדים, נוזל מצטבר בקרנית, נוצרת בצקת והקרנית מאבדת את השקיפות שלה, כשהתוצאה היא ירידה בראיה. לעיתים הפגיעה בשקיפות הקרנית קשורה לדלקת ברקמת הקרנית, לעיתים קרובות כזאת הנובעת מזיהום.

איך נפגעים תאי האנדותל?

לעיתים הפגיעה בתאי האנדותל של הקרנית קשורה בניתוח עיניים. בכל ניתוח המתבצע בתוך העין יש פגיעה מסויימת בתאי האנדותל. לעיתים הפגיעה גדולה מדי, יכולת ההתאוששות של הקרנית אינה מספיקה, ונוצרת בצקת שאינה משתפרת. הניתוח הקשור ביותר הקשור לפגיעה זאת הוא ניתוח הקטרקט (ראה גם לשונית למעלה), שהוא גם הניתוח התוך עיני השכיח ביותר. גורם חשוב נוסף לפגיעה בתאי האנדותל הוא ניוון של תאי האנדותל שאינו נובע מניתוח אלא מתפתח מעצמו עם השנים. נוון זה נקרא בשם Fuchs. הוא יכול לפגוע בעין שלא נותחה, ולעיתים הוא מתווסף לפגיעה שבניתוח הקטרקט.

איך אפשר לתקן את הפגיעה?

יש דרכים שונות לתיקון פגיעות בקרנית, בהתאם לנזק המסויים בקרנית, על ידי טיפולים תרופתיים, בטיפות עיניים, או על ידי טיפולים לחיזוק הקרנית, כמו צילוב קרנית (ראה לשונית למעלה). לעיתים אין ברירה, ויש צורך להחליף את הרקמה הפגועה. ניתוח כזה נקרא השתלת קרנית.

מהיכן מגיעה קרנית להשתלה?

הקרנית להשתלה מגיעה מאדם שנפטר ותרם את הקרניות שלו, ולעיתים גם רקמות ואיברים נוספים. בישראל מרבית הקרניות המושתלות מגיעות מתרומות הניתנות בתוך הארץ. חלק מהקרניות מגיע מחוץ לארץ. במקרים נדירים, בעיניים פגועות מאד, משתמשים בקרניות העשויות מחומרים פלסטיים, אך גם בהשתלות אלה יש צורך בקרנית מתורם, נוסף על השתל הפלסטי. בסך הכול ניתן לומר כמעט ללא יוצא מן הכלל שבכל השתלת קרנית נעזרים בתרומת קרנית מאדם שנפטר.

האם מחליפים את כל הקרנית?

בעבר אכן נהוג היה להחליף את כל עובי הקרנית. ניתוח זה קיים למעלה ממאה שנים. הטכניקה שלו השתפרה כמובן ללא הכר לאורך השנים. ניתוח זה הוא בעל ערך רב גם היום, וכמחצית או יותר מהניתוחים בארץ ובעולם מבוצעים בצורה זאת. עם זאת, בשני העשורים האחרונים התפתחו סוגים שונים של ניתוחי השתלת קרנית, שבהם אנחנו מחליפים את החלק הפגום בקרנית, ומשאירים את החלקים התקינים במקומם. יש סוגים שונים ומתפתחים של ניתוחים כאלה, בעלי ראשי תיבות שונים: PLK, DLK, DLEK, DSEK, DSAEK, ALK, DALK, SALK, DMEK… השתלת קרנית המחליפה את השכבות האחוריות של הקרנית נפוצה מאד בעולם. השתלה כזאת בוצעה לראשונה בישראל על ידי ד"ר ורסנו.

איך אדע מה הניתוח המתאים לי?

החלטה כזאת צריכה להיעשות יחד עם הרופא המנתח. יש לראות מה הגורם לפגיעה בקרנית, אילו חלקים בקרנית נפגעו, האם יש פגיעה נוספת ברקמות אחרות בעין, ובהתאם לכך, ועל פי ניסיונו של המנתח, להחליט איזה סוג ניתוח כדאי לעשות.

צרו קשר עם ד"ר ורסנו!

הברזל 11 תל אביב יפו

036295437

מרכז רפואי רמת אביב, אינשטיין 40 – תל אביב יפו

  073-7828852 

לפרטים התקשרו או שלחו הודעה varssano.clinic@gmail.com ואנו נחזור אליכם